Gry bitewne wymagają poświęcenia sporo czasu na naukę zasad, przygotowanie figurek i samą rozgrywkę. Choć z pozoru wydają się bardzo skomplikowane, ich mechaniki są intuicyjne i można się ich szybko nauczyć. Jak przygotować się do rozgrywki? Jakie gry są najłatwiejsze do nauki? W tym artkule wyjaśnimy, jak zacząć przygodę z grami bitewnymi.
Co jest potrzebne do gry?
Gry bitewne to świetna zabawa, ale też spore wyzwanie intelektualne. W porównaniu do większości gier planszowych, bitewniaki są znacznie bardziej wymagające, choć wynika to przede wszystkim ze skali, a nie poziomu skomplikowania. Przed przystąpieniem do gry, trzeba się odpowiednio przygotować. W zależności od systemu potrzebne mogą być różne rzeczy – kostki, miarki czy elementy terenu. Figurki i potrzebne akcesoria kupisz w sklepie https://zagrajnik.shop/.
Do większości popularnych systemów od firmy Games Workshop będziesz potrzebował miarki calowej. Jeśli chcesz ułatwić sobie mierzenie odległości, możesz wykorzystać szablony, które łatwiej umieścić między modelami. Mierzenie odległości pozwala określić, jak daleko mogą ruszyć się jednostki, czy wróg znajduje się w zasięgu ataku lub czy spełnione są warunki do działania różnych umiejętności. Niezależnie od systemu niezbędne będą też kości. W grach bitewnych z serii Warhammer wystarczą zwykłe kości sześcienne, znane m.in. z popularnych gier planszowych. Za ich pomocą określa się skuteczność działań podejmowanych przez graczy. Wprowadza to do gry element losowy, który zwiększa realizm starć i czyni je trudnymi do przewidzenia. Im silniejsza jest jednostka, tym mniejsza jest szansa na niepowodzenie jej działań.
Czy trzeba uczyć się zasad gier bitewnych?
Chcąc płynnie grać w gry bitewne, trzeba nauczyć się zasad. Nie oznacza to jednak, że konieczna jest znajomość wszystkich podręczników – wystarczy poznać podstawowe mechaniki używane w danym systemie. Wszystkie zasady specjalne lub frakcyjne można w dowolnej chwili podejrzeć. Biegła znajomość zasad Twojej frakcji pozwoli Ci lepiej wykorzystywać jej potencjał, ale nawet doświadczeni gracze posiłkują się przy tym specjalnymi kartami lub podręcznikami.
W takich grach jak Warhammer 40K lub Kill Team większość zasad dostępna jest w języku angielskim. Dla niektórych graczy może to być problem, ale w internecie łatwo znaleźć fanowskie tłumaczenia, opisy zasad i filmiki instruktażowe. Warto też poprosić kogoś z lokalnej społeczności o grę pokazową. W ten sposób można najłatwiej nauczyć się zasad.
Jaką grę bitewną wybrać na początek?
Na początek najlepiej wybrać grę, której klimat będzie Ci odpowiadał najbardziej. Istotnym czynnikiem jest też dostępny budżet – niektóre systemy wymagają większej ilości figurek do gry, a więc są droższe. Jeśli nie chcesz na początek wydawać dużych kwot, możesz zacząć od takich gier jak Kill Team, Warcry czy Star Wars: Shatterpoint. Bandy lub oddziały do tych systemów zwykle nie kosztują więcej niż 200 zł, a startery z dwiema drużynami kupisz za około 300 zł. Łatwiej będzie też opanować zasady do tych mniejszych systemów.
Większe gry bitewne, takie jak Warhammer 40K, Age of Sigmar czy The Old World, są trudniejsze, bardziej rozbudowane i wymagają większej ilości figurek. Opanowanie podstaw takiego systemu może zająć kilka godzin, ale każda kolejna gra powinna przebiegać sprawniej od poprzedniej. Dostępne są też zestawy takie jak Combat Patrol (Warhammer 40K) lub Spearhead (Age of Sigmar), które pozwalają na zabawę z mniejszym formacie. Wówczas łatwiej jest zrozumieć podstawowe mechaniki.