O pożytkach z gier komputerowych

O pożytkach z gier komputerowych

Pozytywnym efektem ubocznym szybkiej oceny liczby wrogów w grach komputerowych typu First Perspective Person (gracz przyjmuje w nich perspektywę sterowanej postaci) jest właśnie usprawnienie procesu szybkiego szacowania. Badania pokazują, że gry tego rodzaju pozwalają na usprawnienie także innych procesów poznawczych, takich jak szybkie przełączanie się między zadaniami czy  jednoczesna obserwacja dwóch obiektów.

Podstawy

Badacze z Rochester Shawn Green i Daphne Bavelier analizowali, jakie efekty przynosi częste granie w gry akcji. Naukowcy zajęli się zjawiskami przerwy w uwadze oraz szybkiego szacowania liczby obiektów.

Pierwsze zjawisko to odstęp czasu (średnio 0,5 sekundy), potrzebny, by móc zauważyć drugi cel w sekwencji szybko pojawiających się obiektów. Zjawisko to tłumaczy się tym, że uwaga musi powrócić do stanu wyjściowego. Gdy porównano czas przerwy w uwadze osób, które grały w gry video 4 dni w tygodniu przez pół roku z czasem u niegrających, okazało się, że gracze mają krótszą przerwę w uwadze.

Drugie zaś badane zjawisko to automatyczne określanie liczby widzianych obiektów i ich grup. Osoby niegrające potrafiły maksymalnie oszacować średnio 3,3 obiekty. Gracze zaś  niemal o 50% więcej – średnio 4,9.

Czy każda gra może polepszyć zdolności postrzegania? Wspomniani wyżej badacze w innym eksperymencie porównali wyniki osób grających w Tetris oraz graczy Medal of Honor: Allied Assault. Obydwie grupy grały po 10 godzin dziennie. Pierwsza gra, mimo że wymaga zwiększonej kontroli motorycznej oraz wyobraźni przestrzennej, nie przyniosła takiej poprawy jak ta druga. Należy jednak pamiętać o tym, jakie czynniki były badane. Zapewne, gdybyśmy badali inne czynniki wyniki mogłyby być odwrotne.

Zastosowanie

Poprawa obu umiejętności naturalnie zwiększa kompetencje gracza. Jak piszą Stafford i Web w „100 sposobów na zgłębienie tajemnic umysłu”:

Jeżeli dwóch wrogów pojawi się szybko, jeden za drugim, drugiemu z nich łatwo będzie przedrzeć się przez linię obrony i oddać strzał. To doskonała motywacja, by skrócić czas powrotu do gotowości i jak najszybciej przejść z trybu „zastrzelić wroga” z powrotem na tryb „wypatruj wrogów”. (…) zwiększone możliwości uwagi wzrokowej mogą przydać się  podczas grania w szybkie gry video. Musimy orientować się w tym, co dzieje się na ekranie, nawet wtedy (a zwłaszcza wtedy), gdy robi się na nim ciasno.

Na podobne efekty nastawione są treningi pilotów czy kierowców rajdowych. Tematem tym zainteresowane są także firmy (głównie amerykańskie) z branży zbrojeniowej, które projektują symulatory dla żołnierzy. W świecie przepełnionym informacją tego rodzaju kompetencje poznawcze nabierają dużego znaczenia dla każdego z nas. To, co postrzegamy kieruje naszymi działaniami.

Warto zatem zdawać sobie sprawę, że nasze zdolności poznawcze nie są zaprogramowane raz na zawsze. Dzięki dobrze zaprojektowanemu treningowi możemy je  usprawniać. Jeśli nie lubisz gier komputerowych, w następnym poście opowiem Ci o innym ciekawym sposobie na podnoszenie swoich zdolności poznawczych. 

Dodaj komentarz