PlayStation 4, PS4: Test, recenzja, opinie

PlayStation 4, PS4: Test, recenzja, opinie

 

Nadszedł czas abym przedstawił wam opinię na temat PS4, po tym krótkim, kilkutygodniowym jej użytkowaniu. Nie jest to typowa recenzja ani typowy test ponieważ uważam, że nie ma sensu dokładnie oceniać konsoli gdy nie ma na nią pokaźnej biblioteki gier która by pokazywała rzeczywistą moc sprzętu, wszelkie próby oceny mogą dotyczyć kwestii wykonania, podzespołów, a i tak, tak naprawdę nie będą miały znaczenia gdy za rok będziemy grali na PS4 w naprawdę cudowne gierki.

Obudowa PS4 Opinie ogólne

ps4 recenzja

Ogólna opinia. Obudowa konsoli jest wykonana z dobrej jakości plastiku, w większości jest ona matowa. Na nieszczęście projektant postanowił umieścić w niej część z plastiku lakierowanego który szybko się brudzi i rysuje, ten element choć jest być może atrakcyjnie wizualny, mógłby nie istnieć. Konsola powinna być cała z matowego plastiku tak jak PS3 Slim czy PS2. Kształt obudowy jest fajny, gdy weźmie się PS4 do reki to czuć jej ostre zakończenia, stojąc czy leżąc, prezentuje się ona atrakcyjnie, co ważne jest mała i można ją wszędzie wcisnąć. Ścięte boki niestety nie idą w parze z praktycznością użytkowania ponieważ gdy konsola leży a my chcemy podłączyć do niej kable, to patrząc z góry mamy utrudniony widok na tył bo ścięta obudowa zasłania gniazda, trzeba niekiedy wpinać się na ślepo. Obudowa fajna ale w sumie mało praktyczna, na pewno PS4 Slim zostanie pozbawiona skośnych kształtów.

Architektura Sony Playstation 4 – krótka recenzja

W konsoli znajduje się 8 rdzeniowy procesor AMD Jaguar, układ graficzny AMD o mocy 1.84 Tflops, 8GB Ram DDR5 i to są te najważniejsze komponenty które wpływają na moc konsoli. O ich sile możecie się przekonać grając w Killzone Shadow Fall, na PC nie ma tak dobrze wyglądającej gry więc argument, że na rynku dostępne są komputery o 2 razy większej mocy przemawiający za ich zakupem, rozmywa się we mgle.

Podzespoły umieszczone w PS4 nie są rewolucją, nie powodują, że maszyna jest sprzętem który przyleciał do nas z przyszłości w wehikule czasu ale wystarczą do wyświetlania pełnych szczegółów światów w rozdzielczości 1080p i 60 FPS. 

Kontrolery – Test PS4

ps4 czy kupic kontroler

Od razu napiszę, że kamery nie testowałem więc przejdę do krótkiego omówienia kontrolera Dualshock 4. Jest to najlepsza jak dotąd wersja tego pada w historii Sony. Główne zmiany dotyczą wyglądu triggerów które poprzez wygięcie do zewnątrz zyskały na użyteczności, strzelanie nie sprawia żadnych problemów, palec się nie ześlizguje.

Panel dotykowy tez można określić jako dobry a jego obsługa przypomina poruszanie się za pomocą touch pada w laptopach, niektóre gry jak War Thunder to wykorzystują ponieważ twórcy nie pokwapili się o zmianę interfejsu w stosunku do wersji PC gdzie obsługujemy menu myszą. Głośnik w padzie działa bardzo dobrze i głośno, szczególnie w Warframe. W niektórych grach jest to trochę denerwujące np. w Resogun. Na szczęście można go wyłączyć w opcjach. Słuchawki podpięte do pada przez wtyk mini jack mogą transmitować cały dźwięk z gry lub dźwięk z czata i wykonują to bardzo dobrze. Odnośnie czasu pracy akumulatora to nie sprawdziłem tego szczegółowo ale mogę napisać, że nie ładowałem go dosyć często.

Dioda z tyłu kontrolera nie sprawiała mi problemów, nie przeszkadzała w graniu, mimo to mogłoby jej nie być ponieważ jest to chyba najbardziej zbędna i bezsensowna część tego pada. Dualshock 4 jest naprawdę super wygodny i jeżeli w przyszłości poprawi się jakość jego wykonania to będzie to najlepszy kontroler na rynku, w zasadzie to już teraz nim jest. Do PS4 można podłączyć też klawiaturę USB, przewodową i bezprzewodową, myszka jak na razie nie działa.

Gry PS4

O sile systemu do gier stanowią gry. W tej chwili jest z tym problem ponieważ tak naprawdę dostajemy tylko jedną świetnie wyglądającą grę, jest to Killzone Shadow Fall. Reszta dostępnych tytułów to można by rzecz multiplatformowe gnioty takie jak Battlefield 4, COD: Ghosts, Assassin’s Creed IV: Black Flag, NFS: Rivals, FIFA 14 itp. Te gry oprócz odrobinę lepszej grafiki nie wnoszą nic co miało by zostać określone mianem tytułu następnej generacji. Mówi o tym wiele recenzji nt. gier do PS4.

To dopiero start systemu, więc nie można narzekać, mimo to odczuwam niedosyt ponieważ do czasu premiery DriveClub czy Watch Dogs nie będę miał w co grać. Darmowe tytuły które są dostępne na PS4 to War Thunder, Warframe, Blacklight Retribution i DC Universe Online. Wszystkie znane z PC. Najlepszą i dającą najwięcej frajdy jest chyba War Thunder. Warframe wieje nudą i wtórnością, Blacklight to tylko marna namiastka prawdziwej klasy FPSów, a DC Universe który miał być nowym otwarciem tej gry wygląda tak samo jak na PC. Gry Free 2 Play to tylko ciekawostki.

Software do PS4

Mamy dostęp tylko do i sklepu PSN. W ustawieniach możemy zmienić wszystkie potrzebne funkcję, aktualizacje instalują się szybko i bez problemów. Na konsoli można mieć kilka kont, można też założyć blokadę rodzicielską. Można się logować rozpoznawaniem twarzy, do tego celu potrzebna jest kamera. Konsola rezerwuje sobie prawie 100GB na swoje działanie.

Nie ma sensu tego dociekać, na gry mamy 400GB z groszami, spokojnie starczy to na instalacje kilkunastu tytułów a w razie czego, z łatwością wymienimy dysk na większy. Sklep PS Store chodzi szybko ale jak będzie z tym w przyszłości? Wydaje mi się, że może trochę zwolnić, czego byśmy nie chcieli.

 

Praca konsoli PS4

ps4 rozmiar

Konsola pracuje dobrze, jest słyszalna, wiatraki chodzą ale podczas grania ich nie słychać ponieważ są przykryte dźwiękiem z gry. PS4 włącza się i wyłącza dosyć długo, powinno się to odbywać w mgnieniu oka ale taki jest OS, nic nie poradzimy. Konsola się nie przegrzewa, gry się nie zawieszają, aby była jasność, nie zaobserwowałem żadnej awarii tego sprzętu, żadnej. Nie ma problemów z wyjściem HDMI i brakiem sygnału mimo tego, że jest to produkcja chińska.

Konsola pracuje sprawnie i wywiązuje się ze swojego zadania w 100%. Konsolę podłączałem do paru telewizorów, Samsung HD i Sony Full HD, na obu obraz był świetny. Co się za tyczy pracy na monitorach to od razu muszę napisać, że konsola musi być podłączona do monitora 16:9 Full HD, gdyż z monitorem 16:10 1680×1050 nie chciała współpracować, przez kabel HDMI – DVI. W przypadku 16:9 Full HD konsola wyświetla obraz przez HDMI ale także i przez HDMI – DVI. Tak więc odnośnie monitora, Full HD (1080p), HDMI oraz z wbudowanymi głośnikami ponieważ, każdy monitor z głośnikami ma wyjście na słuchawki i dzięki temu podłączymy sobie dźwięk do sprzętu stereo pozbawionego wejścia optycznego audio przy pomocy kabla mini jack – rca.

Plusy.

Najważniejszym plusem tej konsoli jest zwiększona moc obliczeniowa dzięki które gry będą wyglądały po prostu lepiej, nie ma rewolucji ale jest zauważalna ewolucja. Poprawiono także kontroler, to też należy zanotować jako plus. No i w zasadzie tyle, kolejne plusy będą dodawana przy okazji pojawienia się dobrych tytułów czy wypuszczenia na rynek okularów VR lub usługi Gaikai…

Minusy.

Znaczących minusów ta konsola nie ma, to, że brak jest na nią w tej chwili aplikacji oraz dobrych gier nie może być zanotowane jako minus.

Podsumowanie.

Nie będę bawił się w oceny, konsola jest dobra, jest to najlepsza konsola na rynku, za jakiś czas pojawią się gry które zmiotą konkurencję i wtedy zobaczymy do czego naprawdę zdolny jest ten sprzęt, gwarantuje, że kopara wam opadnie. Miejmy jednak na uwadze to co podkreśla jej producent, czyli firma Sony, PS4 to konsola do gier i tak należy ją postrzegać. No więc włożyłem grę do czytnika, grałem, bawiłem się świetnie, więc do czego mam się przyczepić? Do niczego, konsola do gier to konsola do gier i z tego zadania wywiązuje się świetnie.

One thought on “PlayStation 4, PS4: Test, recenzja, opinie

Dodaj komentarz