Jak to było z komputerami – trochę historii

Jak to było z komputerami – trochę historii

W roku 1958 (oo tak wiele lat temu!) Jack Kilby z firmy Texas Instruments, wykorzystując dwa tranzystory – zakładam żę każdy mały elektronik wie jak działa i co to jest tranzystor, zresztą miało być o historii a nie o czystej elektronice, konstruuje pierwszy układ scalony, który wkrótce zastępuje lampy próżniowe. Do dzisiaj wszystkie komputery korzystają z tego pomysłu. Koszt jednego tranzystora wynosił wtedy 5dolarów – dzisiaj jest to 0,000000191 dolara.

Jedziemy dalej, bo już niedługo później w roku 1965 jeden z założycieli Intela – Gordon Morre formułuje prawo, które mówi, że liczba tranzystorów w pojedynczym układzie, a co za tym idzie moc obliczeniowa komputerów, będzie się podwajać co dwa lata. Przewidywania te sprawdziły się także dla innych parametrów sprzętu komputerowego takich jak pojemności dysków twardych czy przepustowość sieci.

W roku 1980 IBM tworzy dysk twardy model 3380. Urządzenie mogło przechowywać 2GB danych, kosztowało ok. 100 tyś, dolarów i było rozmiarów lodówki.

1981 to kolejny rok wielkiego IBM, powstaje komputer PC, który ustanawia standard dla małych i tanich komputerów osobistych i praktycznie wypycha z rynku przestarzałe rozwiązania konkurencji. W tym samym roku powstał pierwszy laptop – Osbourne 1. Komputer posiadał procesor 4MHz i kosztował równowartość 14 tyś. dzisiejszych złotych.

historia komputera

Dyskietki 3,5 cala zastępują modele 8 oraz 5,5 calowe, istniały one dosyć długo na rynku zanim pojawiły się płyty i nagrywarki (o tak, te czasy jeszcze pamiętam, w szkole każdy miał dyskietki ze swoimi danymi i nie oznacza to że jestem aż tak stary) pojawiły sie po raz pierwszy w roku 1982. Ówczesna dyskietka ma pojemność 400 kB. W ciągu dwóch lat, rozwiązanie zostaje wprowadzone w komputerach największych producentów.

1984 to pierwszy komputer Apple Macintosh. Urządzenie wyposażone jest w 128 kB pamięci RAM. Dzisiejsze ‘iMac’ mają 48000 razy więcej pamięci.

Zbliżając się do czasów młodości i przypominając sobie rok 1993 trzeba znów wspomnieć o firmie Intel która wypuszcza pierwszy procesor z linii Pentium. Układ taktowany jest częstotliwością 60MHz i zawiera 3,1 mln tranzystorów. Zaledwie 6 lat później intel wypuszcza procesor pentium III o częstotliwości 600 MHz, zbudowany z 9,5 miliona tranzystorów.

Rok 2007 to rok nowych technologii, procesory komputerów zaczynają powstawać w nowej technologii 45 nm – ich szerokość wynosi 45 miliardowych części metra i mogą pomieścić 820 milionów tranzystorów.

No i prawie rok  bieżący…. W 2010 dysk twardy WD Caviar Green ma pojemność 2TB rozmiary typowej ksiązki i kosztuje 250 zl. Dysk twardy IBM RAMAC z 1956 roku miał 1/400000 pojemności modelu Caviar Green, rozmiary kuchni i kosztował 10 tyś. dolarów za 1MB.

Zdaniem ekspertów w 2023 roku osiągniemy granicę miniaturyzacji, gdyż ścieżki układów elektronicznych staną się mniejsze niż elektrony, które zeprezentują dane. Największą nadzieją na przyszłość są komputery kwantowe.

Dodaj komentarz